Piłka siatkowa rozgrywana na siedząco to zespołowa gra sportowa oparta na przepisach gry w piłkę siatkową, zmody kowanych w taki sposób, aby umożliwić grę zarówno osobom niepełnosprawnym jak i pełnosprawnym na jednym boisku, dając im równe szanse na wygraną.
Pole gry stanowi prostokąt o wymiarach sześć metrów szerokości i dziesięć długości. Linia środkowa dzieli boisko na dwie połowy o długości pięć metrów. Linia ataku oddalona jest dwa metry od środkowej, wyznaczając tym samym pole ataku o wymiarach sześć metrów na dwa metry.
Wymiary siatki do gry również są proporcjonalnie pomniejszone. Długość siatki to siedem metrów, z czego sześć metrów jest pomiędzy antenkami. Szerokość siatki to 80 centymetrów, a ponieważ wymiary oczka w siatce są takie same jak w tradycyjnej ?siatkówce?, toteż jest ich o dwa mniej czyli osiem.
W rozgrywkach męskich siatkę zawiesza się na wysokości 115 centymetrów od podłoża, natomiast w żeńskich górna taśma znajduje się o dziesięć centymetrów niżej.
Na uwagę zasługuje fakt, iż pomniejszone wymiary boiska powodują zwiększenie znaczenia technicznego wyszkolenia zawodników w utrzymaniu ciągłości i skuteczności gry.
Przepisy gry obowiązujące w piłce siatkowej na siedząco niewiele różnią się od stosowanych w najpopularniejszej jej odmianie, toteż poniżej wyszczególniono jedynie odmienne zasady.
1. Od momentu wprowadzenia piłki do gry, aż do zakończenia akcji zawodnik musi być w kontakcie z podłożem jakąkolwiek częścią tułowia ( najczęściej są to pośladki ).
2. Pozycję zawodnika w stosunku do linii ataku oraz linii końcowej boiska wyznacza jego ?siedzenie?.
Przykład: nogi zawodnika wykonującego zagrywkę mogą być na boisku pod warunkiem, iż jego pośladki pozostają za jego końcową linią.
3. Dozwolone jest blokowanie zagrywki, a ewentualny kontakt piłki z rękami blokujących, w przypadku kontynuacji gry, nie jest liczony jako pierwsze odbicie.
Charakterystycznym dla piłki siatkowej na siedząco jest fakt, iż kończyny górne są wykorzystywane nie tylko do odbić piłki, ale również do przemieszczania się po boisku.
Integracyjny charakter tej gry dodany do wszystkich innych walorów tradycyjnej siatkówki stanowi o wyjątkowości tej dyscypliny sportu.