Gra powstała w Holandii po II Wojnie Światowej jako sport dla weteranów wojennych. W roku 1956 Holenderska Federacja Sportu wprowadziła nowy sport nazywając go ?sitting volleyball? ( siedząca piłka siatkowa ), którym zainteresowali się nie tylko niepełnosprawni sportowcy, ale też siatkarze zmagający się z kontuzjami stawów kolanowych i skokowych.

W 1978 roku Światowa Organizacja Sportu Niepełnosprawnych o cjalnie zaakceptowała ją jako dyscyplinę sportu. W 1980 roku powstała organizacja WOVD – World Organisation Volleyball for Disabled ( obecnie – World Paravolley ), która w tym samym roku wprowadziła piłkę siatkową na siedząco do rodziny dyscyplin paraolimpijskich.
Od roku 1993 regularnie rozgrywane są Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy oraz Puchar Interkontynentalny, w których startują drużyny narodowe męskie oraz żeńskie.

Polska była gospodarzem Mistrzostw świata 2014, Mistrzostw Europy 2009 i 2013 oraz Klubowego Pucharu Europy 2005 i 2011, toteż nie ulega wątpliwości, iż sport ten w naszym kraju dynamicznie się rozwija.

Aktualnym mistrzem paraolimpijskim, świata i Europy wśród męskich drużyn narodowych jest reprezentacja Bośni i Hercegowiny, wśród kobiet dominują Chinki. Do czołowych drużyn narodowych męskich zalicza się Iran, Brazylia, Egipt, Rosja i Niemcy. Czołówka wśród kobiet to zespoły ze Stanów Zjednoczonych, Rosji, Holandii, Brazylii i Ukrainy.

Męska reprezentacja naszego kraju startuje w rozgrywkach międzynarodowych od 1997 roku, żeńska natomiast debiutowała podczas Mistrzostw Europy w 2009 roku. Najlepsze wyniki męska reprezentacja Polski zanotowała w Mistrzostwach Europy 2005 zajmując 5 miejsce oraz 2011 i 2013 – 6 miejsce.
W Polsce jest aktualnie osiem drużyn klubowych, które od 1997 roku walczą o Mistrzostwo Polski, Puchar Polski oraz w licznych turniejach towarzyskich.

Aktualnym mistrzem Polski jest Indra Kaźmierz, a zdobywcą Pucharu Paravolley Silesia.

Organizatorem rozgrywek krajowych oraz szkolenia Reprezentacji Polski jest Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start” w Warszawie. Działalność ta finansowana jest ze środków Ministerstwa Sportu.